بزرگداشت جعفر نجیبی برگزار شد

بزرگداشت جعفر نجیبی برگزار شد؛

نجیبی: رویدادهای هنری با حمایت از انجمن های هنری برگزار شود

جعفر نجیبی معتقد است برگزاری نمایشگاه ها و رویدادهای هنری با بودجه دولتی باید از طریق انجمن های هنری شکل بگیرد تا حضور حداکثری هنرمندان را شاهد باشیم.

به گزارش روابط عمومی یازدهمین دوسالانه سرامیک کشور، عصر روز گذشته گرامیداشت جعفر نجیبی از پیشکسوتان عرصه سفال و بنیانگذاران انجمن سفال کشور در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. در حاشیه این بزرگداشت جعفر نجیبی در خصوص آثار یازدهمین دوسالانه سرامیک کشور گفت: به نظرم دو نوع کار در این دوسالانه قابل مشاهده بود. یک نوع از این آثار در ایده پردازی بسیار تاثیر گذار بود. البته برای برخی از این آثار نیاز بود که هنرمند استیتمنت مناسب تری بنویسد.

وی ادامه داد: یک نوع دیگر آثار این دوسالانه هم بخش دکوراتیو بود. اما در هر دو بخش کارها با مهارت ساخته شده بودند و در تکنیک لعاب به خصوص بسیار خوب بودند. به نظر می رسد فارغ التحصیلان این رشته به مهارت قابل توجهی دست یافته اند. در این 16 سالی که به دانشجویان تدریس کردم می بینم خیلی ها جذب بازار کار می شوند تا درآمد داشته باشند اما جنبه هنری این حرفه را نیز دنبال می کنند و آثار برجسته ای تولید می کنند.

وی با اشاره به اینکه خوب است که انجمن های هنری از طرف دولت حمایت شوند و در عین حال بتوانند با دنیا در ارتباط باشند، گفت: ایران را عموما با هنرش در دنیا می شناسند و امیدوارم این مسیر ارتباط ما با دنیا ادامه داشته باشد. قبلا اکسپوهایی برگزار می شد و آثاری در این اکسپوها خریداری می شد که این روزها تعطیل شده اما خوب است از تولیدات هنرمندان این حوزه حمایت شود و حتی برای صادرات روی آنها کار شود. حتی بخش هنری آن می تواند در موزه ها نگهداری شود و ایده هایی در همین دوسالانه دیدم که شهرداری می تواند از آنها استفاده کند.

وی درباره اینکه نقش انجمن ها در جریان سازی های هنری چیست نیز بیان کرد: انجمن های هنری باید از هنرمندان زبده و با مهارت کشور تشکیل شود و دولت باید از این انجمن ها حمایت کند. نام هنرمندان پیشکسوت برای انجمن ها اعتبار می آورد. در واقع پیشنهادم این است که انجمن ها بخش شورای پیشکسوتان داشته باشد و هیات مدیره و هیات اجرایی از جوان ها باشد که از ایده و فکر های آن شورا استفاده کند. ضمن اینکه معتقدم آن پولی که از بودجه مملکت صرف برپایی نمایشگاه های هنری می شود باید از طریق انجمن ها صورت بگیرد تا شاهد حضور حداکثری هنرمندان باشیم.

در این دوره از دوسالانه  94 اثر از 87 هنرمند توسط شورای انتخاب برای نمایش در نمایشگاه ‏دوسالانه سرامیک انتخاب شدند.‏

شورای انتخاب شامل مجتبی قربانی شاه کوچکی، مجید ضیایی، بیتا فیاضی، محمود محرمی، نفیسه خلج، ‏بهزاد اژدری هستند. ‏

 

تاریخ خبر: 1399/08/30