انجمن هنرمندان مجسمه سازان ایران فراخوان داد

انجمن هنرمندان مجسمه سازان ایران فراخوان داد

هشتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران

انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران ، فراخوان هشتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران را منتشر کرد .
به گزارش واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران با حمایت اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، هشتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران را به شکل غیر رقابتی برگزار خواهد کرد.
دبیرخانه هشتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران از مجسمه سازان، هنرمندان تمامی رشته ها، کیوریتورها، محققان و گروههای بینارشته ای هنری دعوت می کند تا پروژه های خود را برای شرکت در این رویداد ارسال کنند.

پیش از این « هادی مظفری ،مدیر کل هنرهای تجسمی » طی احکامی اعضای شورای سیاست گذاری این دوسالانه را به پیشنهاد هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ساز انتخاب کرد .

دوسالانه هشتم با سه هدف اصلی برپا می شود : 1ـ با توجه به اینکه فرایند تجربه هنری نقشی کلیدی در دریافت و ارتباط میان مخاطب و هنرمند دارد و نیز به دلیل اهمیت کنکاش و مشارکت درآفرینش هنری، در این دوره «روند» شکل گیری آثار مورد توجه است

2 ـ ایجاد بستری مناسب برای تجربه گری و گسترش افق کار هنری از طریق تعامل خلاق هنرمند، کیوریتور و مخاطب است تا درک ملموس تری از روند کار هنرمندان شناخته شده و نیز شناسایی استعدادهای جوان به دست دهد.

3 ـ علاوه بر پروژه های مجسمه سازی، پروژه های آرشیوی، تحقیقاتی، اعم از فردی و گروهی که به شکل خلاقانه به گستره نوین مفهوم «مجسمه» در هنر معاصر توجه دارند نیز پذیرفته می شوند.

رویکرد های اصلی این اتفاق هنری بدین شرح است : 1 ـ تمرکز بر فرایند و روند شکل گیری آثار

2 ـ بازتعریف مرزهای مجسمه سازی و حمایت از دیگر رسانه های هنر معاصر و پذیرش رویکردهای بینارشته ای.

3 ـ امکان حضور کیوریتورها در روند گسترش ایده و تولید اثر یا چیدمان و بازخوانی آثار از پیش تولید شده و نیز پرداختن به اهمیت پروژه های کیوریتوریال

4 ـ توجه به محل برگزاری هشتمین دوسالانه، مکان ـ ویژگی، کنش آثار در فضا و ارتباط با مخاطب.

شرایط و مقررات شرکت در این دوره از دوسالانه طبق فراخوان به شرح زیر است:

1 ـ مسئولیت اصالت آثار به عهده هنرمند است

2 ـ بنا به نظر هیأت انتخاب، کمک هزینه جهت اجرای اثر متناسب با نوع پروژه، به راه یافتگان پرداخت خواهد شد.

3 ـ ارسال و حمل و نقل اثر به نمایشگاه، دریافت و جمع آوری آن پس از پایان نمایشگاه، اجرا و نصب آثار به عهده هنرمند است

4 ـ شرکت کنندگان می پذیرند، دبیرخانه دوسالانه مدارک و اطلاعات مربوط به آثار را بصورت آنلاین، چاپی یا چند رسانه ای منتشر کند

5 ـ به تمام هنرمندان راه یافته به نمایشگاه، گواهی شرکت و کتاب دوسالانه اعطا خواهد شد.

6 ـ تمامی هنرمندان راه یافته به دوسالانه، به عضویت مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر در خواهند آمد

7 ـ تصمیم گیری درباره مسائل پیش بینی نشده به عهده دبیر دوسالانه است.


علاقمندان و هنرمندان جهت شرکت در این دوسالانه حداکثر تا تاریخ 30 مهر 1398 در سایت دوسالانه به نشانی mojassame.2salane.ir بارگذاری کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر به دبیرخانه دوسالانه به نشانی تهران، خیابان کارگر شمالی، بالاتر از بلوار کشاورز، خیابان صدوقی، پلاک ۱۷ مراجعه و یا با شماره تلفن های : ۶۶۹۴۶۹۱۰ و ۶۶۹۴۶۹۱۱ تماس حاصل نمایند . مرحله نخست 1 ـ ارسال آثار الف ـ معرفی حداکثر 5 اثر یا پروژه و ارسال مدارک تصویری از ایده، ماکت یا اثر نهایی.ب ـ شرح مختصری از سوابق کاری و حداکثر 3 اثر از آثار قبلی هنرمند.

2 ـ ارسال پروژه های کیوریتوریال ( برای کیوریتورها یا محققان)الف ـ معرفی پروژه و ارتباط آن با دوسالانه هشتم مجسمه سازی (حداکثر 5 پروژه) و ارسال مدارک تصویری و آرشیوی از ایده. ب ـ شرح مختصری از سوابق کاری.

3 ـ ارسال مقالات الف ـ خلاصه مقاله ب ـ رزومه: شرح مختصری از سوابق کاری و تحصیلات.

طبق فراخوان این دوسالانه، مشخصات فایل های ارسالی به سایت دوسالانه به شرح زیر است : 1 ـ هر پروژه حداکثر در ۵۰۰ کلمه، در فرمت pdf و حجم حداکثر 6 مگابایت.

2 ـ هر مدرک تصویری از آثار در فرمت jpg و حجم هر فایل ارسالی حداقل 1 و حداکثر 6 مگابایت.

هیات انتخاب در دو مرحله راه یافتگان به دوسالانه را انتخاب خواهند نمود:1 ـ بررسی آثار و پیشنهادهای ارسالی

2- مصاحبه های حضوری ، اولویت شورای انتخاب آثار، انتخاب آثار و پروژه هایی است که تاکنون به نمایش درنیامده باشد.

در ادامه اسامی راه یافتگان به دوسالانه در تاریخ 20 آبان 1398 اعلام خواهد شد و هنرمندان چهار ماه فرصت دارند تا کارهای خود را برای نمایش آماده سازند. دبیرخانه دوسالانه از پذیرفته شدگان درخواست می کند، در طول چهار ماه با گروه های تحقیقاتی معرفی شده از طرف دبیرخانه دوسالانه ارتباط و همکاری کنند. در این مدت مستندات تصویری، نوشتاری و صوتی از مراحل گسترش ایده و شکل گیری اثر جدید یا بازخوانی و اجرای جدیدی از آثار پیشین با همکاری گروه تحقیقاتی تهیه می شود و پس از بررسی توسط تیم ویراستاری در سایت دوسالانه یا دیگر پلتفرم های آنلاین به نمایش در خواهد آمد.

گفتنی است، اسامی راه یافتگان به دوسالانه در تاریخ 20 آبان 1398 اعلام خواهد شد و هنرمندان چهار ماه فرصت دارند تا کارهای خود را برای نمایش آماده سازند. طبق برنامه ریزی هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران 15 بهمن ماه سال جاری آغاز چیدمان و نصب آثار این رویداد خواهد بود و مراسم افتتاحیه نیمه اسفندماه در باغ کتاب تهران و محوطه اطراف این مجموعه برگزار خواهد شد .
شایان ذکر است ، هشتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران با ریاست شورای سیاستگذاری (هادی مظفری؛ مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)و شورای سیاستگذاری: محمود بخشی، نرگس حریریان، ندا رضوی پور، بیژن غنچه پور، ملک دادیار گروسیان، محمود محرومی، کامبیز موسوی اقدم به دبیری: محمود بخشی به شکل غیر رقابتی در اسفند ۱۳۹۸ تا اردیبهشت 1399در باغ کتاب تهران برگزار خواهد شد .
تاریخ خبر: 1398/06/27