برترین های بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران معرفی شدند


مراسم اختتامیه بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران، یکشنبه ۳ شهریورماه در دانشگاه ایلام برگزار شد.
به گزارش واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی؛ در ابتدای این برنامه «رضوان صادق زاده»، دبیر جشنواره با اشاره به مشکلاتی که ممکن است در جشنواره وجود داشته باشد . گفت: این اتفاقات به خاطر ساختار جشنواره و این موضوع است که هر سال جشنواره از استانی به استان دیگر منتقل می‌شود. با این حال ویژگی‌های مثبت این جشنواره آنقدر زیاد است که می‌توان از این مشکلات کوچک چشم‌پوشی کرد.
صادق زاده افزود: این جشنواره نکات مثبت زیاد و البته نکات ناراحت کننده نیز داشت. در رشته ارتباط تصویری جوانی به نام «مهدی حقیقی» حضور داشت که سه روز قبل از آمدن به جشنواره درگذشت. در این جشنواره داور دوست داشتنی در رشته کاریکاتور به نام «شهرام رضایی» بود که ۲۶ روز پیش بر اثر سانحه تصادف دنیای خود را عوض کرد. اما خوشبختانه در این جشنواره زن جوان باردار یا جوانی که دو روز پیش به سربازی اعزام شده بود با وجود سختی ها بسیار حضور یافتند. در این جشنواره از نوجوان ۱۶ ساله تا جوانی که ۲۴ سال و ۳۵۷ روز سن داشت و تنها دو هفته دیگر به پایان مهلت سنی او برای حضور در این جشنواره باقیمانده بود، شرکت کرده بود

پس از آن «عمران خودآموز»؛ مدیرکل ارشاد استان ایلام با تشکر از معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل هنرهای تجسمی گفت: این عزیزان شعار محوری، وزارت ارشاد که ایران فقط تهران نیست را در عمل ثابت کردند و نشان دادند که ایلام هم پاره تن ایران است.
خودآموز ادامه داد: تمام مجموعه همراه آن‌ها و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و افراد بسیاری کمک کردند تا این رویداد برگزار شود. همچنین دستگاه های اجرایی استان ایلام که بسیار همدل و همراه بودند نقش مهمی در برگزاری این جشنواره داشتند. پروفسور «محمد علی‌اکبری»، رئیس دانشگاه ایلام که در این فصل تعطیلی دانشگاه ،همه همکاران خود را به همکاری با ما خواندند نیز نقش مهمی در این اتفاق داشتند و به خود می بالیم که چنین سرمایه ارزشمندی در استان داریم.
او ادامه داد: از مجموع هنرمندان، هنرجویان و استادانی که به ایلام افتخار دادند و به شهر ما آمدند تشکر می‌کنم. در این سالن بیش از ۳۰ هنرمند تراز اول کشور حضور دارند که برای اولین بار به ایلام آمدند و این موضوع برای ما مایه سربلندی است. برای ما باعث افتخار است که چنین هنرمندانی در کشور داریم که هوای هم‌وطنان خود در سراسر کشور را دارند. غریب ۱۳۰ اثر هنری ارزشمند از این جشنواره برای ما به یادگار می ماند که با افتخار از آنها نگهداری می کنیم.
پس از اجرای موسیقی کردی توسط «محمد جواد شوهانی»، «هادی مظفری»؛ مدیرکل هنرهای تجسمی با نقل قولی از ابوسعید ابوالخیر سخنان خود را آغاز کردو گفت : اساتید و هنرمندان گرانقدری داریم که معمولا علاقه‌ای به حضور در جمع ها ندارند، اما به خاطر جوانان در این جشنواره حضور پیدا می‌کنند.
او خطاب به هنرمندان جوان گفت: شما استعدادهای هنر این سرزمین هستید و حتی قبل از قضاوت نیز برگزیده شده‌اید، به شرطی که قدر خود را بدانید، مطالعه کنید و از استادان خود بیاموزید. ۱۲۷ هنرمندی که اینجا حضور داشتند حتماً شایسته این حضور بوده اند. پس از یک ربع قرن تجربه جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، این بار از اساتید هنر خواستیم برایتان نامه بنویسند. لطفاً این نامه‌ها را چند بار بخوانید و رازهای بسیاری را که میان واژه ها نهفته است کشف کنید.
در ادامه مراسم تجلیل از مفاخر استان برگزار شد و از «علی اشرف صندوق آبادی»، خوشنویس پیشکسوت، تقدیر به عمل آمد. در این بخش ابتدا متنی که «غلامحسین امیرخانی» درباره صندوق آبادی نوشته بود قرائت شد و پس از مراسم تقدیر، این هنرمند اثری از خود را به پروفسور «محمد علی‌اکبری»، رئیس دانشگاه ایلام اهدا کرد.
در ادامه علی‌اکبری نیز با بیان این جمله که افتخارم این است که عمر خود را صرف جوانان کردم گفت: من مفتخرم که عمر خود را صرف جوانان کردم و شما به نمایندگی از جوانان ایران به ایلام آمدید. امیدوارم این اتفاق خاطره خوبی در زندگی شما باشد. برگزاری این جشنواره نتیجه زحمات آقایان صندوق آبادی و خود آموز بود و دانشگاه نیز تا جایی که توانست پای کار آمد. خوشحالم امروز بر لبان همه کسانی که به ایلام آمدند لبخند می بینم.
در ادامه بیانیه هیئت داوران قرائت شد که در بخش‌هایی از آن آمده بود: رویکرد داوری آثار بر مبنای خلاقیت در ایده و تسلط در فرایند اجرا بوده است. از وزارت فرهنگ و ارشاد که پایه گذار این جشنواره بوده انتظار می رود در جهت هر چه بهتر شدن کیفیت این جشنواره از هیچ تلاشی کوتاهی نکند، که این جشنواره از مهم‌ترین راه‌های اعتلای هنر تجسمی ایران است.
پس از آن برگزیدگان رشته های نه گانه هنرهای تجسمی برای دریافت تندیس و لوح افتخار جشنواره، عضویت در موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و ۲۰ میلیون ریال وجه نقد به این ترتیب معرفی شدند: در رشته ارتباطات تصویری( پوستر ) : زهرا انصاری از بندرعباس، تصویر سازی: زینب قانعی بافتی از یزد، آزاد شهر، در حوزه خوشنویسی: مسعود نظری نژاد از خوزستان (اهواز)، طراحی: الهام سلطان محمدی از تهران، عکاسی: بهرام بیات از زنجان ، خلق حجم و مجسمه: زهرا دیاریان از تهران، در رشته کاریکاتور: عارف نیازی از کرمانشاه، نقاشی: ثمین قوچی از تهرانو در رشته نگارگری: فاطمه مورالیانی از خراسان رضوی شهر مشهد
همچنین تقدیرشدگان بخش های گوناگون، به این ترتیب بدین شرح است: گرافیک: پگاه خاکساری و هومن مرادی ، تصویرسازی: شیدا محمدی، خوشنویسی: نیما حسن پور و امیر عباس نصیری، طراحی: هما اشرف منصوری و فرشید حیدری بالستانی، عکاسی: صبا شامبیاتی و پروانه کیانی مهر، مجسمه: رعنا حیدرزاده و آیناز رئوفیان، نقاشی: فاطمه باقری و آیدا روزبیانی، کاریکاتور: حورا سنچولی و علی راست رو، نگارگری: میلاد بیلکی و شیما شهرابی فراهانی

گفتنی است ، بیست وششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران با انتشار فراخوانی در خرداد ماه سال جاری کار خود را آغاز نمود. در مرحله نخست 5801 اثر هنری از 1311 هنرمند از 31 استان کشور در 9 رشته هنرهای تجسمی به دبیرخانه این جشنواره رسید .پس از داوری و مرور چندباره آثار در نهایت ۱۲۷ نفر از این تعداد برای شرکت در کارگاه های نهایی در شهر ایلام پذیرفته شدند. کارگاه های عملی هنرجویان ، طی سه روز از 30 مرداد ماه تا 3 شهریور به میزبانی شهر ایلام زیر نظر استادان برجسته و صاحبنام هنرهای تجسمی برگزار شد . مراسم اختتامیه این جشنواره عصر روز سوم شهریور ماه 1398 با حضور جمعی از هنرمندان، مدیران هنری ،هنردوستان و علاقمندان در دانشگاه شهر ایلام برپا شد و برترین های بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران در 9 رشته هنرهای تجسمی معرفی شدند .
تاریخ خبر: 1398/06/03