گزارشی از بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران

گزارشی از بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران

گردهمایی هنرمندان جوان در ایلام

بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران از عصر چهارشنبه در دانشگاه شهر ایلام بر سر مزار شهدای گمنام افتتاح شد و تا روز دوم شهریور کارگاه ها ی هنری در دانشگاه ایلام ادامه دارد.

به گزارش واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، «رضوان صادق زاده» دبیر این دوره از جشنواره گفت: ۱۲۷ نفر هنرمند و هنرجوی جوان از میان ۱۳۱۱ نفر در ایلام حضور دارند. این تعداد در رشته های نه گانه جشنواره یعنی؛ تصویرسازی، نقاشی و طراحی، کاریکاتور، عکاسی، خوشنویسی، گرافیک، مجسمه سازی و نگارگری در کارگاه استادان شرکت کرده و در این دو روز اثر خود را خلق می کنند.

صادق زاده گفت: عصر امروز شنبه دوم شهریور داوران به همراه استادان کارگاه ها، آثار هنرمندان جوان را بررسی و داوری می کنند و از هر رشته یک نفر انتخاب می شود که در مراسم اختتامیه فردا معرفی خواهد شد.

وی اظهار داشت : برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران که این روزها گام بیست و ششم آن در ایلام در حال برگزاری است به عنوان یکی از معدود جشنواره های هنرهای تجسمی با محوریت پشتوانه سازی نسل آینده هنرمندان کشور است. در این جشنواره برخلاف دیگر رویدادهای رقابتی در عرصه هنر، مساله رقابت برای شرکت کنندگان در لایه های زیرین این رویداد قرار دارد.

دبیر این دوره جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران ادامه داد : در بخش عکاسی «کیارنگ علایی» استاد کارگاه، دانشجویان و هنرمندان را برای عکاسی به شهر ایلام و اطراف آن برد. همچنین «احمد نادعلیان» که در این دوره، کارگاه هنرهای محیطی را اجرا می کند به هنرمندان ایلامی فارغ از اینکه جوان باشند یا نه، در طبیعت ایلام موضوع هنر محیطی را آموزش داد . نادعلیان با حضور در ایلام متوجه شد که یکی از اصلی­ ترین جاذبه­ های محیطی و البته از مهم­ترین دغدغه‌های زیست‌محیطی هنرمندان و مردم ایلام؛ جنگل ­های بلوط منطقه زاگرس است. با توجه به این رویکرد، نادعلیان تصمیم گرفت تا پروژه تعاملی و محیطی هنرمندان بومی استان ایلام را با محوریت جنگل ­های بلوط این استان رقم بزند.

صادق زاده ضمن بیان اینکه در حوزه خوشنویسی بانوان از آقایان پیشی گرفته و شرایط آموزش در این زمینه بسیار امید بخش است . گفت : هزینه کردن برای آموزش به نسل جوان جهت آینده‌سازی کشور سرمایه‌گذاری در این حوزه محسوب می شود . این می‌تواند، نوید دهنده روزهای درخشانی در عرصه هنر خوشنویسی به شمار رود و قطعاً همراهی هنرمندان جوان در رویدادهایی مانند جشنواره های هنرهای تجسمی در همراهی با استادان در رشد، فراگیری و توسعه هنر خوشنویسی ایران نقشی غیرقابل انکار دارد.

او افزود: یکی از مهمترین نتایج این جشنواره این است که هنرمندان شرکت کننده همه برگزیده هستند و استمرار آموزش امری است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید به آن توجه کند.

گفتنی است، بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران روز یکشنبه با حضور مدیران استانی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دانشگاه ایلام به کار خود پایان می دهد و برگزیدگان خود را معرفی خواهد کرد .

تاریخ خبر: 1398/05/31