آغاز بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان از ۳۰ مرداد

بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران از روز چهارشنبه ۳۰ مردادماه با حضور بیش از ۱۲۰ نفر از هنرمندان جوان ، استادان کارگاه های تخصصی و داوران در شهر ایلام آغاز به کار می کند.

به گزارش واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، هادی مظفری رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره و مدیرکل هنرهای تجسمی با اشاره به افزایش ۴۹ درصدی شرکت کنندگان در این دوره از جشنواره گفت: جشنواره هنرهای تجسمی جوانان بنا به بررسی‌های کارشناسی جشنواره ها در مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حائز بالاترین رتبه ها به لحاظ معیارهای کیفی و ارزش گذاری جشنواره ها شده است. این مسئله نشان می دهد که جشنواره تجسمی جوانان در مسیر درست قرار گرفته و هر سال با افزودن تجربه‌های تازه در آینده موقعیت بهتر و با ثباتی در حوزه هنرهای تجسمی و همچنین کشف استعدادهای نو خواهد داشت.

رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره گفت: در این دوره تلاش کردیم تا شور و هیجان مناسب را در میان جوانان هنرمند ایجاد کنیم و در رشته های 9 گانه جشنواره با اطلاع‌رسانی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی جوانان را با این جشنواره آشنا کنیم.

آنچه در جشنواره جوانان اهمیت دارد نگاه آموزشی و کارگاهی است نه رقابتی. به همین دلیل فضای آکادمیک هنری در این جشنواره موجب تولید آثار و پرورش هنرمندان جوان خواهد بود.

مدیر کل هنرهای تجسمی در ادامه گفت: شهر ایلام در چند ماه گذشته تلاش های بسیاری کرد تا برای برگزاری جشنواره آماده باشد و هم اکنون نیز در کنار اداره کل فرهنگ و ارشاد ایلام، دستگاه های اجرایی دیگر نیز به جشنواره هنرهای تجسمی جوانان یاری می‌دهند تا جشنواره در بهترین شکل ممکن برگزار شود.

وی درباره تمرکززدایی از جشنواره ها و رویدادهای هنری گفت: بنا به سیاست مقام عالی وزارت مبنی بر انتقال بخش عمده‌ای از رویدادهای فرهنگی- هنری به شهرهای غیر از پایتخت، جشنواره جوانان نیز مطابق ادوار گذشته که هر سال در یک شهر برگزار می شد، امسال بنا به درخواست های متعدد رسیده به اداره کل هنرهای تجسمی، شهر ایلام انتخاب شد.

مظفری افزود: این مسئله باعث می‌شود تا هنرمندان بومی شهرهای مختلف کشور نیز از نزدیک در جریان برپایی جشنواره ها قرار بگیرند و از سوی دیگر امکان ارتباط مستقیم با دیگر هنرمندان را نیز خواهند داشت مهم تر این که می توانند در کارگاه ها و در تعامل با استادان برجسته موقعیت آموزشی مناسبی را تجربه کنند.

مظفری در پایان اضافه کرد: از استانداری، شهرداری و دیگر نهاد های اجرایی استان و شهر ایلام کمال تشکر را می کنیم که در جشنواره امسال همراهان بسیار خوبی بوده اند و در کنار اداره کل فرهنگ و ارشاد موفقیت فوق العاده‌ای را ایجاد کردند و امیدواریم جشنواره جوانان در دوره بیست و ششم به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

در ادامه رضوان صادق زاده دبیر جشنواره که ششمین سال پیاپی است که دبیری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان را تجربه می کند گفت: در این دوره با عنایت به استقبال خوب هنرجویان در جلسات داوری کار مشکلی داشتیم و سعی کردیم که از میان شرکت کنندگان بهترین ها را انتخاب کنیم.

صادق زاده گفت: جلسات فشرده داوری در رشته های 9 گانه جشنواره با حضور داور هر رشته نشان‌دهنده علاقه و رشد کمی و کیفی در حوزه هنرهای تجسمی بوده و این مسئله واجد این نکته است که جشنواره هنرهای تجسمی جوانان توانست در این ربع قرن به اهداف خود نزدیک شود.

دبیر بیست و ششمین دوره از جشنواره هنرهای تجسمی جوانان درباره پذیرفته شدگان این دوره جشنواره گفت: امسال حضور خانم های هنرمند چشمگیر بود. تعداد پذیرفته شدگان نهایی جشنواره برای حضور در کارگاه ها ۱۲۷ نفر است که 70 نفر خانم و ۵۷ نفر آقا هستند که این تعداد از ۲۸ استان کشور در جشنواره حاضر می‌شوند.

صادق زاده گفت: در دوره بیست و ششم 1311 نفر ثبت نام کردند و این تعداد در رشته های مختلف 5801 اثر ارسال کردند. تعداد شرکت کنندگان رشته عکاسی ۳۱۲ بود که1707 عکس به دبیرخانه ارسال شد. در رشته نقاشی ۲۲۷ نفر با 1053 اثر شرکت کردند.در شاخه پوستر نیز ۱۹۴ طراح گرافیک با ۸۶۷ اثر ثبت نام کردند و ۱۵۴ هنرمند با ۷۴۸ اثر در بخش طراحی حضور یافتند. ۱۳۷ هنرمند تصویرساز هم ۶۷۳ اثر را در سایت جشنواره ثبت نمودند. در شاخه خوشنویسی ۷۵ خوشنویس تعداد ۲۷۷ قطعه خوشنویسی را به داوری گذاشتند. 40 هنرمند مجسمه ساز هم با ۱۹۱ اثر خود را به دبیرخانه فرستادند.در رشته نگارگری ۱۶۱ اثر از ۳۶ هنرمند به دبیرخانه رسید و در شاخه کاریکاتور ۲۷ هنرمند ۱۲۴ کاریکاتور ارسال کردند.

پس از داوری و مرور چندباره آثار در نهایت ۱۲۷ نفر از این تعداد برای شرکت در کارگاه های نهایی در شهر ایلام پذیرفته شدند.

صادق زاده گفت: نکته جالب شرکت ۷۷۴ خانم و ۵۳۷ آقا در جشنواره است.در میان استان های کشور نیز استان تهران با ۲۳۸ شرکت کننده بالاترین مقام را در تعداد شرکت‌کنندگان داراست ولی از آنجا که می‌خواهیم از کل هنرمندان کشور در جشنواره حضور داشته باشند در انتخاب در نهایی تقریباً از همه استان‌های کشور هنرمند در جشنواره حضور دارد.

گفتنی است؛ بیست و ششمین دوره از جشنواره هنرهای تجسمی جوانان از روز چهارشنبه ۳۰ مرداد ماه با حضور هنرمندان در شهر ایلام آغاز به کار می‌کند و در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه کارگاه‌ها برگزار می شود و یکشنبه سوم شهریور نیز مراسم اختتامیه با معرفی برگزیدگان هر رشته برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است، پذیرفته شدگان مرحله نهایی بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان بعد از بررسی های کارشناسی داوران برای حضور در کارگاه های تخصصی در شهر ایلام به مدت سه روز به شرح زیر معرفی شدند.

تاریخ خبر: 1398/05/27